Blog > Komentarze do wpisu
Bliźnięta dwujajowe, bliźnięta heterozygotyczne

Bliźnięta dwujajowe - Od początku powstają jako dwa zarodki, mają różny materiał genetyczny.
Bliźnięta heterozygotyczne (dizygotic twins) mają 50% wspólnych genów.
Powstają z dwóch różnych komórek jajowych, a nawet mogą mieć dwóch różnych ojców.

Zdarzyło się nawet, że jedno dziecko urodziło się białe, a drugie czarne.
Urodzenie dwójki czy kilkorga dzieci naraz nie należy już do rzadkości. Ciąża mnoga, czyli wielopłodowa, zdarza się coraz częściej. Podczas ciąży mnogiej w jamie macicy rozwijają się jednocześnie dwa lub więcej płodów. W zależności od ich ilości wyróżnia się: ciążę bliźniaczą lub dwojaczą, trojaczą, czworaczą, pięcioraczą itd., a urodzone z nich noworodki nazywa się bliźniętami lub dwojaczkami (gemini), trojaczkami (trigemini), czworaczkami (quadrigemini), pięcioraczkami (quintigemini) itd. Najczęstszą postacią ciąży wielopłodowej u człowieka jest ciąża bliźniacza.

Rozróżniamy 3 rodzaje ciąży bliźniaczej:

- ciąża dwukosmówkowa dwuowodniowa (czyli z dwoma łożyskami i dwoma workami owodniowymi)- możliwa zarówno przy bliźniętach dizygotycznych, jak i monozygotycznych. Bliźnięta dwujajowe (70% wszystkich bliźniąt) mają zawsze dwie owodnie i dwie kosmówki (dwa łożyska). W przypadku bliźniąt jednojajowych sytuacja taka jest możliwa, gdy podział zygoty nastąpi do 4 dnia od zapłodnienia - bliźnięta te są do siebie najbardziej podobne.

- ciąża jednokosmówkowa dwuowodniowa (czyli z jednym łożyskiem i dwoma workami owodniowymi) - możliwa przy bliźniętach monozygotycznych. (w przypadku bliźniąt dizygotycznych istnieje możliwość zrośnięcia się łożysk).

- ciąża jednokosmówkowa jednoowodniowa (czyli z jednym łożyskiem i jednym workiem owodniowym) - występuje w mniej niż 2% przypadków! Są to zawsze bliźnięta jednojajowe.


Kiedy można stwierdzić, że bliźnięta są dwujajowe?

Podczas badań USG we wczesnym stadium ciąży lekarz może stwierdzić obecność dwóch worków owodniowych i dwóch łożysk - wtedy z dużym prawdopodobieństwem można mówić o ciąży dwukosmówkowej (ale nie automatycznie o dwujajowej!) Jeśli w późniejszym stadium ciąży uda się rozpoznać płeć dzieci i będzie ona różna - wtedy mamy pewność, że chodzi o bliźnięta dwujajowe. Jeśli dzieci są różnych płci - są to zawsze bliźnięta dwujajowe.

Bliźnięta dwujajowe są dla siebie najlepszymi towarzyszami i wystarczają sobie nawzajem, nie potrzebują innych bliskich przyjaciół i nie szukają ich wśród kolegów. W dzieciństwie często bawią się same i na własne życzenie pozostają w pewnej izolacji od rówieśników.

Dwujajowe bliźnięta znają się i rozumieją bardzo dobrze (niemal telepatycznie) jednakże nie lepiej niż bliźnięta jednojajowe, jak żadna inna para ludzi mają wspólną przeszłość i teraźniejszość, wspólne doświadczenia, które na zawsze oddziałują na ich późniejszy sposób życia!

Częstość występowania bliźniąt dwujajowych zależy od wielu czynników takich jak, np.: dziedziczność, wiek matki, kolejność ciąży, położenie geograficzne, a nawet pory roku.
Bliźnięta dwujajowe rodzą się częściej wraz z wiekiem matki i liczbą ciąż, które przebyła.
Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost matki. Podobno wyższe kobiety częściej rodzą bliźnięta.
Dla wszystkich pań, które chciałyby urodzić dwojaczki naukowcy polecają jedzenie nabiału.

Szanse na urodzenie bliźniąt dwujajowych rosną gdy:
jesteś jednym z bliźniąt;
wśród Twego rodzeństwa są bliźniaki;
raz już urodziłaś bliźnięta;
leczyłaś się na bezpłodność;
długo stosowałaś hormonalne środki antykoncepcyjne i dopiero niedawno je odstawiłaś;
masz ponad 35 lat.


autorka: ja ("przedstawicielka" bliźniąt dwujajowych)

Polecam filmy dokumentalne o bliźniętach:

Cykl Świat bez tajemnic na TVP2:  "BLI?ŹNIĘTA - PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA" dokument w odcinkach. 51 min każdy, Wielka Brytania, 2009 Reżyseria: Diene Petterle

"BLIŹNIACZA WIĘŹ" ("Les mysteres des jumeaux") reżyser: Nils Tavernier, Planete + film dokumentalny, Francja, 2009, 95 min. Więcej o tym filmie na stronie:

http://www.planeteplus.pl/dokument-blizniacza-wiez_33112

dane i terminy medyczne zaczerpnięte z:
http://www.blizniaki.net
http://www.resmedica.pl
http://www.matkapolka.com.pl
http://www.blog.myheritage.pl

środa, 02 lutego 2011, aishaasiaMarzycielska Poczta.


Pocztowy Podarek
PustaMiska - akcja charytatywna